Zámek Nelahozeves

Dvořákova stezka

Hostibejk

Pokud se chcete pokochat nádherným výhledem na celé Kralupy, vydejte se od kralupského nádraží po zelené. Tato turistická značka vás dovede až k pískovcové skále zvané Hostibejk, na jejímž vrcholu se nachází výletní restaurace a především vzdušný vyhlídkový altánek. Z něho vidíte celé město jako na dlani. Zajímavostí tohoto místa je, že odsud byla pořízena úplně první fotografie Kralup.

Dvořákova stezka

Z vyhlídky sejděte zpět pod skálu a vydejte se po červené. Tato značka vede skrz celé město až k levému břehu Vltavy. Zde začíná Dvořákova stezka. Celou trasu obklopuje z jedné strany řeka a z druhé strany pískovcový masiv, ve kterém jsou místy skalní věže. Povrch skal je provrtán mnoha děrami. Cestou se nachází také několik železničních tunelů. Pokud budete pozorně sledovat okolí, jistě nepřehlédnete čáru na skále označující výšku vody při povodni. Po krátké procházce lesem stanete již pod samotným zámkem, který se tyčí na vysoké skále. V nohách budete mít něco kolem tří až čtyř kilometrů.

Kormoráni

Stezka je zaměřena zejména na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody. Spatřit zde můžete kormorány a mnoho jiných druhů vodních ptáků.

Cesta je schůdná za každého počasí, jen je třeba dávat velký pozor na výmoly, které zde zanechala povodeň.

zdroj supermapy.cz

Víte že…

Víte, že Deštné v Orlických horách nabízí celkem sedm sjezdovek s rozdílnou náročností, kde si dobře zalyžují profíci, děti, plavci na duších i další alternativci?Aktuality

ADVENT NA ZÁMKU NELAHOZEVES

26.-27.11.2011 od 9:00 do 17:00