Zámek Nelahozeves

Expozice

Zámek je přístupný po celý rok, stal se proto během posledních let oblíbeným místem takzvaných „zimních turistů“.

Stáje

Většinu návštěvníků upoutají ještě před vstupem do areálu dvě výrazné budovy vystavěné západně od zámku. Jedná se o bývalé stáje a byty podkoních, které pocházejí z minulého století.

Nádvoří

Do zámku se vstupuje přes nádherný široký kamenný most, který kdysi vedl přes vodní příkop.

Přímo ve vstupní bráně jsou stará děla, která měla odradit dobyvatele a v případě napadení bránit zámek. To, jestli se z nich někdy vystřelilo, nikdo neví.

Po prohlídce děl stanete na překrásném čtvercovém nádvoří, které obklopuje mnoho arkád. Nádvoří je kryto ze třech stran zámeckými křídly. Ze jedné strany je vysoká zeď, neboť na stavbu posledního křídla nezbyly majitelům zámku peníze. Přímo naproti vchodové bráně se nalézá prodejní galerie, zde si můžete zakoupit suvenýry a vyhlášené Lobkowiczké víno.

Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů

Tato výstava návštěvníkům přibližuje, jakým způsobem žila stará a vlivná šlechtická rodina v jednom ze svých předních zámků na venkově. Dvanáct sálů s novými instalacemi, které byly inspirovány obdobím desátého knížete Lobkowicze (1858 - 1938), představuje jídelnu, pánskou a dámskou ložnici, hudební pokoj, kuřácký pokoj, rodinnou kapli i knihovnu, ve které budou poprvé pravidelně vystavovány poklady ze světoznámé Roudnické lobkowiczké knihovny.

V hlavním salonu je možno spatřit vzácné kusy nábytku a nádherné obrazy starých mistrů - včetně díla Petera Paula Rubense Hygieia a posvátný had a obrazu David s hlavou Goliáše od Paola Veronese. Dva sály jsou věnovány lovu a honitbě – aktivitám, jež v podzimních a zimních měsících neodmyslitelně patřily ke společenskému životu venkovské aristokracie. Fascinující loveckou expozici doplňuje rozsáhlá sbírka střelných zbraní, ukázky nábytku z paroží a úžasné lovecké trofeje, které nebyly dosud nikde vystaveny. Prohlídku završuje galerie rodinných portrétů od 19. století po současnost.

Víte že…

Víte, že Edmundova a Divoká soutěska na řece Kamenici nabízí jeden z nejromantičtějších zážitků v Českém Švýcarsku? Na nezapomenutelnou plavbu se vydejte z Hřenska.Aktuality

ADVENT NA ZÁMKU NELAHOZEVES

26.-27.11.2011 od 9:00 do 17:00